SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

Bilim Fen ve Teknoloji ile ilgili kısa yazılar

Çağdaş yaşama geçişin en ciddi zemin hazırlayıcısı kuşkusuz bilim ve teknolojidir. Buluşlardan yola çıkarak insan gündelik hayatta karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelebilmiştir.

Bu haber 27 Aralık 2015 - 3:25 'de eklendi.

Çağdaş yaşama geçişin en ciddi zemin hazırlayıcısı kuşkusuz bilim ve teknolojidir. Buluşlardan yola çıkarak insan gündelik hayatta karşılaştığı birçok zorluğun üstesinden gelebilmiştir.

Bize alelade gelebilecek pek çok şey gerçekte tek başına birer devrim niteliğindedir. Örnek olarak elektriksiz bir yaşam düşünülemez. ama bundan çok aşırı değil 1000 yıl öncelikle mum ışığı kullanılmakta idi. yalnızca aydınlatma şekilde değil elektrikle çalışabilen hiçbir cihaz bulunmamaktaydı. Bilimin ve teknolojinin bu nedenden türlü engelleri bulunmaktaydı. Elektriğin bulunuşu da bu engellerden bir tanesini ortadan kaldırmıştı. Bilimde araştırmak ve gözlemde bulunmak esastır. Çevreyi iyi inceleyen bir araştırmacı incelemelerini daha sıhhatli temeller üzerine oturtabilir.

İlk çağlardan beri insan çevresini herzaman inceleme ve anlama yoluna gitmiştir. lakin o devirlerde akla yatkın olan en iyi fikir kabul edilmiş ve doğruluğu bir daha test edilmemiştir. örneğin dünyanın uzun bir zaman öküzün boynuzları ucunda durduğu inancı hakimmiş. Bugün bir çocuğa söylesek inanmaz fakat bir çağ böle geçmiş. işte bu devir değişimleri sırasında nasıl gelişmişlik ön planda ise bilimde de böle geçişler mevcuttur. feza çağı , Bilgisayar çağı vs… inanlar araştırdıkça yeni bir şeyler bulmuş ve buldukça daha fazlasını istemiştir. Bilimsel tetkiklerin yakın konularda bağlantıları mutlak olduğundan bulunan bir şeyin yakın bir projede kullanılıp geliştirilmesi de mümkündür. Keşifler bu nedenden bilimde çok önemli bir yer miktar. Kaşifleri anlamaya çalışırken yeni şeyler bulunup plan geliştiren bir çok araştırmacı süre süre uzun sürse de sonuca ulaşabilmişlerdir. mesela genetik biliminin mimarı Mendel’ in bezelyeler üzerinde çalışarak elde ettiği teferruatları geliştiren araştırmacılar yardımıyla bugün en hızlı ilerleyen ilim kollarından birisi olan Moleküler Biyoloji ve ırsi piyasasının temelleri atılmış oldu.

 

Bilim ve Teknoloji Haftası ile alakalı yazı, ilim ve Teknoloji Haftası konusu için yazı
Bilim ve Teknoloji Haftası 8-14 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Türk dil Kurumu Sözlüğü, “Bilim” kavramını, “Evrenin yahut olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneysel yöntemlere ve gerçekliğe dayanarak hukuklar çıkarmaya çalışan düzenli bilgi” olarak tanımlıyor.

Bilimin elde ettiği verilen, doğruluğu ispatlanmış yöntem ve ayrıntıları, sonuçları iş ve uygulama alanına dönüştürmeye ve bu bilgileri kapsayan bütün bilgiye de teknoloji tanımı getiriliyor,

İnsanoğlu, ilk yaratıldığı andan itibaren dünyayı ve kendini tanımak istemiştir, işte bu merak, bireyin bilgiyle karşılaşmasına neden olmuştur. Bu bilgiyi elde edebilmek için araştırmalar oluşturan insanoğlu, kendi geliştirdiği teknolojiyle araştırmalarını sürdürmüş, bu araştırmalar da yeni yeni bilim dallarının ortaya çıkmasını sağlamıştır,
Gök gürlemesi, şimşek çakması, ayın yahut güneşin tutulması, hastalıklar, afetler benzeri olaylar insanoğlunun kafasında bir takım soru işaretlerine sebep olmuş, yaşam, ölüm, kalbin çalışması, korku, merak gibi unsurlar da aynı derecede insanın takdirini çekmiştir.

İşte tüm bunlarla baş edebilmek için “bilim’i keşfeden insan, teknolojinin sayesinde sorularına cevap aramaya çalışmıştır. ilim asıl endüstrisi doğa olaylarıdır. yalnızca fiziksel olguları değil, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, kültürel bunun gibi bilgi alanları da doğa olaylarının içine giriyor, insanla ve çevresiyle ilgili olan her olgu bir tabiat olayıdır, insanoğlu, bu olguları bilmek ve kendi yararına yönlendirmek için varoluşundan bu güne kadar tükenmez bir tutkuyla ve sabırla uğraşmaktadır.

Bilim fen ve teknolojinin yararları

1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi.

2- Teknoloji sayesinden insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabuk ve rahat yapabilirler. Örneğin evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarf edebilirisiniz.

3- Teknoloji tıp alanında da çok faydalı bir şeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.

4-Eğitim alanında da teknolojinin çok faydası vardır. Mesela ; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.

5- Teknolojinin bir diğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.

6- Teknoloji ulaşım alanında da çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak bir yere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Defne14 Kasım 2016 / 18:41Cevapla

GÜZEL

    Eylül15 Mart 2017 / 17:13Cevapla

    fazla değil

    bora öz19 Aralık 2017 / 15:27Cevapla

    yani kötü de iyi de denebilir

Eylül15 Mart 2017 / 17:12Cevapla

güzel mişşşşş

Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık