SON DAKİKA

BHH (Birleşik Haziran Hareketi)

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 22 Ocak 2015 - 18:03 'de eklendi.

“Hayallerimizi yarım bırakmamak için" “Sloganıyla ilk olarak 30 Ağustos 2014 tarihin de ODTÜ Vişnelik tesisinde solda birlikte mücadele imkanlarının değerlendirmek üzere toplanan çeşitli akademisyenler, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin solda ortak mücadele olarak temelini oluşturduğu, 19 Ekim Pazar günü yine ODTÜ vişlelik 3. Kez toplanmasının ardından kuruluş kararı alınıp, çağrı metni yayınlanan ve yerel meclislerde örgütlenen anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist ve gericilik karşıtı bir siyasi cephe hareketi olarak oluşmuştur.

 

Gericiliğe, her türlü hukuksuzluğa, doğa katliamına, yaşam alanların daraltılmasına, ülkemizin hızlı bir şekilde dinci faşizme teslim edilmesine bir isyan, bir başkaldırıdır. BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ… Eşitlikci, özgürlükçü, demokratik, kamucu, dayanışmacı, laik, bağımsız, topluma bir cumhuriyet ve ülke için; gericiliğe, faşizme, emperyalizme, piyasacı yağma düzenine ve bunları temsil eden iktidara karşı yola çıkmadır.

 

Laik ve Bilimsel Eğitim için; “Dindar ve kindar bir nesil yetiştireceğiz” diye yola koyuldular. Eğitim müfredatını hurafelerle doldurdular. Okulları zorla İmam-Hatiplere dönüştürdüler. Şimdi de zorunlu din dersini anaokullara indirecek adımlar atıyorlar. Karma eğitimin kaldırma planını yapıyorlar. Parası olanların özel kolejlere itildiği, yoksulların piyasa denen çarkın dişleri arasında harcadığı bir sistem kuruyorlar söylemiyle 11 Ocak’ta sokaklardaydılar.

Emekçilerin insanlık dışı çalışma koşullarına mahkum edilmesine, taşeronlaşmaya ve güvencesizliğe karşı, insanca bir yaşamı savunuyor, iş cinayet ve katliamlarının önlenmesi için mücadele edileceği… Piyasacı talan ekonomisine karşı çıkılıyor, özelleştirme yağmasına karşı halkçı- kamucu bir ekonomiyi savunuyor. Dinin siyasal ve toplumsal yaşamı belirlemesine karşı laik ve özgür bir yaşam için bir araya geliyorlar.

 

Ülke polis devletine döndü. İŞİD de yönetenlerin gönlü akıyor. İç savaş provaları eşliğinde hızla mezhepçi, faşist bir doğrultuda sürükleniyor. Yönetenler içte dışta savaş söylemleri, doğa ve kent talanının hızını kesmediği, her kim muhalifse boğmaya, yok etmeye çalışıyor. Demokrasiden, barıştan, insan haklarından özgürlüklerden, laiklikten bahsedildiğinde yönetenler hemen karşısında.

 

Yine yukarıdan İslamileştirme politikalarının deli gömleğine sokmaya çalıştığı kadın bedeni ve emeğin savunuşu ve özgürleştirmesi için direnen bir harekettir. Emekçi, memur, işçi, halk çocuklarını İmam Hatip ve Meslek Liselerine kapatan eğitim politikalarına karşı direnen harekettir. Fıtrat, helal, haram, kader, itaat gibi nasyonlarla yeniden şekillendirilen çalışma hayatı karşısında sosyal hakları için direnen taşeron işçiler için harekettir.

 

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.