SON DAKİKA

Sedat Demircan

Sinoplu Ünlüler

Bakan ELVAN; Ajanslar Bölgesel Kalkınmanın Motoru Olacak

Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, Sinop Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni için geldiği bir günlük Sinop ziyareti kapsamında, Sinoplu Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve işadamları ile buluştu.

Bu haber 21 Ekim 2016 - 9:58 'de eklendi.

Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN, Sinop Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni için geldiği bir günlük Sinop ziyareti kapsamında, Sinoplu Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri ve işadamları ile buluştu.

Kalkınma Bakanı ELVAN’ın Sinop ziyaretine Sinop Milletvekili Nazım MAVİŞ, Bakanlık’ta görevli çok sayıda Genel Müdür, Daire Başkanı ve uzman eşlik etti. İlk olarak Sinop Valiliği’ni ziyaret eden Bakan ELVAN, burada Vali Hasan İPEK’in yanısıra diğer kamu kurumu temsilcilerinden Sinop’a ilişkin bilgileraldı.TR82 Bölgesi’nin kalkınmasına yönelik Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA)’nınsağladığı katkılarıiçeren bilgileri ise Ajansın Genel Sekreter Vekili Dr. Serkan GENÇaktardı.

Ajanslar Hibe Yerine, Yönlendirici Kurumlar Olacak

Kalkınma Bakanı ELVAN, Valilik ziyareti sonrasında Sinop Üniversitesi’nin 2016 Akademik Yılı Açılış törenlerine katıldı. Törenin ardından Sinoplu Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ve İşadamları ile bir araya gelen Bakan ELVAN, Bölgesel kalkınma farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla kurulan Kalkınma Ajanslarının yeniden yapılandırılacağına ilişkin ilk sinyalleri verdi. Bakan ELVAN, Ajanların bundan sonra hibe dağıtan kurumlar olmaktan çıkarılarak bölgesel kalkınmayı yönlendiren “motor” görevini üstlenen kurumlar olacağını söyledi.

Buluşma kapsamında katılımcıların bölgesel kalkınmaya ilişkin çeşitli sorularını yanıtlayan Bakan ELVAN, şöyle devam etti:

“Bir ilin kalkınması ve gelişmesi için o ilde yaşayanların aynı hedefe odaklanması gerekir. Aksi halde ayrı ayrı hedefler ile kalkınma sağlanamaz. Sinop’un kalkınması için çalışmalarımız devam ediyor. Şimdiye kadar KUZKA üzerinden Sinop’ta çeşitli yatırımlar gerçekleştirildi. Mezbahane ve Sakarya Caddesi gibi büyük projelere destek sağlandı. Yeni dönemde Ajanslarda yapısal değişikliğe gideceğiz. Çalışma yöntemini ve prensiplerini değiştireceğiz. Ajanslar hibe veren kurum olmaktan çıkarılarak, yereldeki kurumları yönlendiren “motor” göreviniüstlenmesini,yani yatırımlara hibe sağlayan kurumlara şu yatırımları ve şu sektörleri destekle şeklinde yönlendirme yapmasını amaçlıyoruz.”   

BAKAP Bütçesi Kalkınma Ajansına

Toplantıda BAKAP’ın Bölgede kurulmasına ilişkin gelen bir soruyu da yanıtlayan Bakan ELVAN, şunları kaydetti. “BAKAP ile ilgili düşüncemiz yeni bir idare kurmak yerine, buraya verilecek bütçenin Kalkınma Ajansına aktarılması yönündedir. Bunun nedeni ise insan kaynağı yönünden güçlü olan Ajans üzerinden bu işin yürütülmesinin daha verimliolacağını düşünüyoruz. Bu amaçla da 2017 yılında KUZKA’nın bütçesinde önemli oranda artış olacağını söyleyebilirim.”

bakan-sinopta4 bakan-sinopta3 bakan-sinopta2 bakan-sinopta1

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.