SON DAKİKA

Ayancık Hes'i Yapan Şirket Mahkemece Suçlu Bulundu

Ayancık HES'i yapan şirket çevreyi kasten kirlettiği için suçlu bulundu.

Bu haber 26 Mayıs 2014 - 11:28 'de eklendi.

2011 yılında bir araya gelen Mukaddem SARISOY,  Ercüment SARISOY, Mahmut SARISOY, Kandemir SARISOY, Muharrem ERDAL, Sabahattin ÖZCAN, Nevzat ÜNGÜDER, Kemal TAŞÇI, Sacit ÜNGÜDER, Oktay ÜNGÜDER, Rahmi TAŞÇI, Ahmet ÜNGÜDER, Cemil TAŞÇI ve Ahmet ÜNGÜDER Ayancık HES projesinin çevreyi kasten kirlettiği nedeniyle başlattıkları hukuksal mücadeleye devam ediyorlar.
 

Ayancık Sulh Ceza mahkemesinin 28.04.2014 tarihli mahkeme kararına göre; Cevizli mahallesi yakınında imal edilen yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki trapez kanalın yapımı sırasında çıkan hafriyat yamaçlardan kontrolsüzce dökülmüştür. Bu nedenle tarım arazilerinin üzerinde hafriyat toprağı birikmesi ve ayrıca katmanlar halinde yamaçtan aşağıya doğru akan hafriyatın heyalan oluşturması eylemi HES'i inşa eden şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

Ayancık Çevre Koruma Derneği başkanı Mukaddem Sarısoy yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Pazarcık eski köy yolunun bulunduğu yerde heyalan meydana geldiği zaten çıplak gözle görülmüştür.
 

Hafriyat toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine uygun bir çalışma yapılması halinde böyle bir sonucun ortaya çıkması mümkün değildir. Eylemin bu haliyle TCK 181. Maddede ( Çevreyi kasten kirletme) düzenlenen tipikliğe uygunluğundan kuşku yoktur.

Mahkemece bu suçun işlendiği tespit edilmiştir.

Ayancık Sulh Ceza Mahkemesinin kararından da anlaşılacağı üzere Ayancık HES'i yapan şirketin yetkilileriyle Cevizli mahallesi sakinleri olarak bizler anlaşmadık, çünkü onları kamu adına mahkemeye veren bizleriz. Kötülük hızlı gider ama gerçekte onu yakalarmış. Bu mahkeme kararının anlamı tamda budur.

Ayancık halkı ve Cevizli Mahallesi sakinleri olarak Ayancık HES aleyhine kamu adına önce Samsun idare mahkemesine yürütmenin durdurulması için ve Ayancık sulh ceza mahkemesine ise ceza davası son olarak ta Orman kanuna muhalefetten dava açtık.

İlçemiz yöneticileri, Ayancık HES i yapan İlk Enerji Sanayi şirketinin yetkilileri ve Ayancık halkının katıldığı halk toplantısı yapılsın ve bu toplantıda bilgi ve belgeler açıklansın anlaşma var ise kimin anlaşma yaptığına halkımız karar versin. Saygılarımla"

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
2018 çocuk parası ne kadar? öğrenmek için tıklayınız. yabancı dizi izle