SON DAKİKA

Ayancık Forumu’na katıldım

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 17:47 'de eklendi.

Bir başkanın yönetiminde, toplumu ilgilendiren bir konuda, farklı guruplardan oluşan dinleyicilerin söz sırası olarak konuşma kuralları içerisinde yaptıkları tartışmalara FORUM deniliyor. Başkan forum hakkında bilgilendirir. Konu ve konular üzerindeki tartışmanın konu dışına çıkmasını önler. Belli kurallar içerisinde sürdürülmesini sağlar, sonunda ortaya çıkan görüş ve düşünceleri özetler.
 
Bu açıklamayı neden yaptım derseniz? Sosyal medyada ’22 Ağustos 2015 günü saat: 18.00’de ‘ Cemre Kafe (Cahit’in Yeri’nde; ‘Ayancık’ı, Ayancıklı olmayı önemseyen, anılarına, memleketine aidiyetlik duyguları ve gönül bağı olan tüm dostları bekliyoruz’ ilanı paylaşılıyordu. Konuk Moderatör Prof. Dr. Aziz KONUKMAN’dı. Ayancık yaşayanı ve Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Ayancık Temsilcisi kimliğimle bende katıldım. Bu toplantı ‘Ayancık Forumu’ idi.
 
Gazi Üniversitesi Öğretim Üy7esi Prof. Dr. Aziz KONUKMAN akrabamdır. Forum öncesi ayaküstü sohbetimide; ‘gazeteci ve eğitimci kimliğinle Ayancık’ta gelişen bu olumsuzluklarla seninde mücadele edeceğine inancım tamdır ve her türlü yardım isteminizde yapabileceklerimle yanınızdayım’ söylemiyle sorumluluk yüklemiştir. Forumu Ayancık’lı İstanbul’da üniversite tahsili yapan iki kızımızın açılış konuşması ve konuk moderatör’ün tanıtımıyla başladı. Yağmura rağmen ciddi katılımcıda gelmişti.
 
Ayancık Forumu düzenleyiciler 13 madde başlığı altındaki saptamalar katılımcılara sunuldu. Katılımcılardan buna eklemelerde olabileceği bildirimiyle başlayan forum; Prof. Dr. Aziz KONUKMAN’ın Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUSKA)’nın Ayancık ile ilgili rapor üzerinden sunuma başladı. Kendi tesbitlerini paylaştı. Bu rapora nasıl ulaşılabileceğini katılımcılara açıkladıktan sonra, foruma katılanlar söz aldılar.
 
Foruma katılanlar gözlemlerini, bizzat bireysel yaşadıkları olumsuzlukları ve bunlarla yaptıkları mücadelelerini paylaştılar. Bu forumda bir şey dikkatimi çekti. Toplumumuzun her biriminden katılımcıların  olması ve Ayancık için yapılan olumsuzlukları da yüksek bir sesle paylaşmalarıydı. Yerel yönetime bir duyuruları vardı ‘Bizler tarafından seçilmiş hizmet kademeleri olduğunun, bizleri yöneten değil bizlere hizmet için, Ayancık’ımızı geliştirmek, güzelleştirmek daha da yaşanabilir kılmak için var olan kurumlar olduğunun altını çizdiler.’

Bu çalışmalarını ilçe dışındaki kırsal kesimlere taşıma konusunda birleştiler. Bu forumdaki tesbitlerini sosyal medya ve diğer iletim araçları ile daha geniş kitlelere ulaştıracakları kararı alındı. Topluluk daha sonra önce sahilde yapılan mahmuzları protesto etme adına aile fotoğrafı çektikten sonra, eski cezaevi yanındaki ‘Eski Ahşap Ayancık evi’nin merdivende fotoğraf çekildi. Yeni forumlarda buluşmak üzere ayrıldılar. Benim bu Ayancık Forumundan çıkardığım ‘Yerel yöneticiler bizleri yönetmek için değil, Beldeye hizmet için seçildiler’ düşüncesindeler benden de yazması…

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.