SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ayancık Ofset Gazete ve Matbaası
Recep Ak Ayancık

Ankara’nın Başkent Oluşu

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 18 Ekim 2014 - 9:33 'de eklendi.

“ Ben Türk’üm imkansızı imkan haline getiren kudretini bütün dünyaya göstermek için Ankara’yı istedim. Bir gün gelecek tarlalar yeşil ağaçların çevirdiği villalar arasından uzanan yeşil sahalar, Asfaltlar ve binalarla bezenecek. Hem bunu hepimiz göreceğiz. Yakında olacak..” Mustafa Kemal Atatürk Ankara’yı başkent yapışını yukarıdaki cümlelerle ifade etmiştir. 

 

 13 Ekim 1923’te İsmet İnönü ve dört arkadaşı TBMM’sine yasa önerisi verecek. Ankara’nın başkent olmasını istediler. Yasa oylanıp kabul edilerek Ankara Türkiye devletinin başkenti olmuştur. Bu kanun maddesine ulaşılıncaya kadar geride dev bir milli mücadele bırakmıştır. Güçlü bir Kuvay-ı  Milliye ruhu üzerinde, yoktan var edilen modern bir başkent yükselecektir.

 

Ankara’nın başkent oluşunu bazı devletler (İngiltere-Fransa) Ankara’ya gitmeyiz gidersek büyükelçilik düzeyinde temsil edilemeyiz. Söyleminde bulunmuşlardır. Afganistan, Sovyetler birliği ve Polonya sorun çıkartmayan ülkelerin başında olmuştur. Ankara hükümetinin kararlı duruşu sonrası tüm ülkeler gelmiştir. Mustafa Kemal Paşa arkadaşı Ali Fuat Paşa ile milli mücadelenin merkezi Ankara konusunda konuşmuş, bu konuyu “Milli Sır” olarak gizlemiştir.

 Sivas kongresinde açıklanmıştır. 27 Aralık 1919’dan sonra meydana gelen gelişmeler, Ankara’nın milli mücadelenin merkezi seçilmesinin isabeti ortaya koymuştur. Ankara bir hareketin bedenin büyük bir sembolüdür.

 

27 Aralık 1919+’da temsil heyetinin Ankara’ya gelmesi TBMM’nin burada açılması ‘TC’nin’ Türk Ulusal Kurtuluş Savaşının yönetildiği yönetim merkezi olması bu ülke atalarımızın kanı canı pahasına kurulmuş ve yönetim merkezi bu nedenle Ankara olmuştur. Yeni Türk devletinin Osmanlı Devletinden ayrı bir devlet olduğunu göstermek için İstanbul değil Ankara seçilmiştir.

 

Siyasal ve ekonomik kararlar atık Ankara’dan alınıyordur. Kültürel durumunu da taşımak gerekliydi. O dönemde ülkenin bütün eğitim ve kültür kurumları İstanbul’da idi. (üniversite, tiyatro, konservatuar, Sanat ve gösterileri) başkent bunda da başarı oldu. Ankara bir kültür başkenti olmuştur. Kültür kurumları ve kültürel yapı Cumhuriyetimizin yüz akı olmuştur.,

 

Ankara deyince aklımıza devlet gelmektedir. Ordu bürokrasi gelir. Devlete bürokratik örgütlenme vardır. Tüm kamu kurumlarının merkezi başkenttedir. Avrupa Birliği sürecindeki uyum paketi ile küresel süreçteki paketlerle Amerika’nın büyük orta doğu projesiyle Ankara’nın etkisini kaybetme tartışma noktasına getirilmeye çalışılmaktadır. Ana yasamızın ilgili maddeye göre ‘TC’nin Başkenti Ankara’dır’ Bu madde değiştirilemez maddelerdendir.

 

Yüce kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk geleceği tehlikeleri nasıl görmüş dikkatlerinize sunuyorum.

Ankara’nın tarihinde öne çıkması Ankara’nın bir dünya başkenti haine gelmesi yine küçük bir kasabadan çıkarak yeni bir devletin çağdaş cumhuriyetimizin başkent olmadı Atatürk ve arkadaşlarının kararlı duruşlarının eserleridir. Ankara yalnız bir il bir başkent değil. Aynı zamanda cumhuriyetimizin sembolüdür.

 

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık