SON DAKİKA

Aday Adayları Çıktılar Meydana

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 12 Mart 2015 - 9:35 'de eklendi.

07 Haziran 2015 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin seçimi için yapılacak genel seçiminde Milletvekili olmak isteyen “aday adayları” arasından 550 milletvekili çıkacak. Ülkemizin seçime hazırlandığı bu günlerde; kimileri oy vereceği parti peşinde, kimileride vekil olmanın yollarında. İktidarın aday adaylarının pek kaybı yok sayılır. Aday adaylarından kimileri gerçekten aday olmak için yola çıkıyor. Kimileri bürokrasideki yerini sağlamlaştırmak için, partililiğini ispatlamak için, seçim sonunda kullanma adına diyelim. Ya muhalefette olanlardan bürokrat ve iş adamı aday adayları seçilemediğinde sonuç belli gibi…

 

Ülkemizde siyasete girmek için ekonomik güçte istemektedir. Eğer sizi destekleyenler varlıklı ise sıkıntı biraz aşılır. Böyle bir şansınız yoksa sıkıntı… Ulaşım giderlerimiz için yakıt giderleri, bunları kullananların yedirip içirilmeleri, bunların süslenmesi için bayrak filama giderleri, kendinizi tanıtım için broşür giderleri, gittiğiniz mekanlardaki çay kahve ikram giderleri vs… yani kesenin ağzını açacaksınız. Yine büro ofis kiraları bunları bekleyen en az bir görevli, yerel gazetelere ilan varsa tv programları eklede ekle…

 

Bir adayın insiyatifinin “Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği” muasır medeniyet” yolunda, ülkemizde, insan hak ve hürriyetlerinin, fikir özgürlüğünün hakim olduğu, tam bir demokrasi, adalet, eğitim, sağlık sistemleri çağdaş bir yapılanma mücadelesi veren aday olmalıdır.

 

Milletvekili aday adayları açıklandığında medyada (görsel-yazılı) görüyoruz ki; Yıllardır partilerde üst düzeyde çalışıp milletvekilliği yapmış eski parlementeler yeniden aday adayı olmuşlar. Ülkemiz için ve seçim bölgeleri içinde inanıyorum ciddi katkı sunmuşlardır. Yeniden aday olacaklarına partilerinin diğer organlarında çalışıp (Akil insan) katkı sunsalar daha verimli olmazlar mı? Onların tecrübeleri hem partilerine, hem de ülkemiz için önemli kazanımlar sağlar. Lafın özü gençlere yol açmaları düşüncesindeyim.

 

Diyoruz ki; Parlamenter Demokrasinin işlevini yerine getirmesi için seçimler yapılır. Pekiyi partilerin milletvekili belirlenmeleri demokratik mi? CHP Genel Başkan yardımcısı Parti sözcüsü Haluk KOÇ “85 seçim, bölgesinin 55’inde ön seçim yöntemiyle belirlenecektir.” Diyor. “İstanbul- Ankara-İzmi’de birinci sıralara kadın adaylar alacak” devam etti… AKP ise 7 Haziran 2015 seçimlerinde milletvekilliği için baş vuran aday adayları için 81 ilde gerçekleşecek temayül yoklaması yapılıp  sonra Genel Merkezde mülakat yapılacak. Oysa tüm partililer ön seçim gibi demokratik yöntemi kullanmaları daha adil adaylar çıkartmazmıydı? Demokratik belirlenmeyen vekil milletin değil genel merkezin vekili olur.

 

Partiler; Toplumun tüm kesimlerine hitap edecek adaylar çıkarmalıdırlar. Çalışan kesime hitap edecek onların içinden aday çıkarmalıdır. Türkiye’de 30 milyona yakın çalışan var. Bunlar sendika başkanları değil, alandan olmalılar. Emeklileri temsil edenler den, tarım sektöründen, bilim adamları, üniversitelerden, sanatçılardan yani kısaca Toplumumuzla birlikte olanlardan olmalı… Kadınlarımıza ve gençlerimize de partiler adaylık şansı tanımalı. Demokratik olması için ön seçimli gelmeliler.

 

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.