SON DAKİKA
Ayancık MHP Belediye Başkan Adayı Özay Çetin
Ozan Sarısoy
Recep Ak Ayancık

5 Ekim mi…. 24 Kasım mı….

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 26 Kasım 2015 - 19:27 'de eklendi.

Pek çok ülke 1994 yılından beri her yıl 5 Ekim günü Unesco’nun tavsiyesiyle öğretmenler günü kutlanır. Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, Okul tatil gezintilerine göre çeşitli farklı tarihlerde öğretmenler günü kutlanmakta. 12 Arap ülkesinde 28 Şubat günü, Çek Cumhuriyeti 28 Mart günü, Hindistan’da 5 Eylül günü, İran 2 mayıs günü, Peru 6 Temmuz gibi… Türkiye ise 24 Kasım günü Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Millet Mektepleri Başöğretmenliğini’ kabul ettiği günü 12 Eylül darbecilerinin armağan gibi sundukları günü kutlamakta.
 
24 Kasımı öğretmenler günü yapanlar; Binlerce öğretmeni cezaevine gönderdi, işkencelerden geçirdi, sürgünlerde süründürdü. Dönemin en etkili öğretmen örgütü TÖB-DER’i kapattı. Alay eder gibi 24 Kasım’ı 1981 yılında öğretmenler günü olarak ilan ediyor. Ne yazık ki çekilen onca acıya rağmen günümüzde herkesin karşı çıktığı askeri rejimin uygun gördüğü tarihi yılın her gününde yerden yere vurulan, emeğinin karşılığı verilmeyen, toplumun gözünde küçük düşürülen biz öğretmenlerin yılın bir gününde göstermelik hatırlanmasına da gerek yok. Her fırsatta mağdur edilen, ‘az çalışıyorlar, çok tatil yapıyorlar’ diyerek son dönem yöneten siyasetçilerin her fırsatta aşağılanan öğretmenlerin kutsal bir görev yaptığı unutulmamalı. 24 Kasım Öğretmenler günü 12 Eylül zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgesidir.
 
Cumhurbaşkanı ciddi bir uluslar arası krizle ilgili önemli açıklama yapıyor. İktidara yakın, sendika üyesi olacağı düşündüğüm öğretmenler alkışlıyorlar. Nasıl bir ülke olduk. İnsanlıktan çıktık sanırım. Önce saygı duruşunda ıslıkladık. Şimdi uçak düşürmeyi alkışlıyoruz üstelik bu işi yapanlar öğretmenler. İnadına barış demesi gerekenler savaşı destekliyor… Cumhurbaşkanı bile dayanamadı ‘Bunda alkışlanacak bir şey yok’ dedi. Bu ülkenin baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Yurtta Sulh cihanda Sulh’ felsefesini benimseyen öğretmenlere ihtiyacı var.
 
Öğretmen öğrettikçe mutlu olandır. Yüzü hep aydınlıktan yanadır. Bir ülkenin geleceğe yönelik hedeflerinin ancak öğretmenler sayesinde hayat bulur. Bir ülkenin başarıya ulaşması için en önemli unsur olarak geleceği inşa edecek çocukların baş yol göstericisi ve mimarıdır öğretmenler. Bilinen bir gelecekte öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve en ölümsüz mesleğidir.
 
24 Kasımlarda öğretmenlere içi boş ve gerçek yaşamda hiçbir karşılığı olmayan övgüler dizip, yıllardır yaşanan sorunların üzerini örterek günü kurtarmaya çalışmaktadır. Benim için 24 Kasımlar; eğitim ve yanan olumsuzlukların, öğretmenlerin sorunları ve yaşadığı haksızlıkların tartışılacağı bir gün olarak değerlendirilmeli. Benim için öğretmenler günü 24 Kasım değil, 36 milyon üyesi olan Eğitim Enternasyonali ile birlikte ‘5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’dür.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Osman Demircan
Muhtar Adayı Osman Küm
Muhtar Adayı Yasemin
Muhtar Adayı Salim Altıkulaç Ayancık