SON DAKİKA

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor.

Bu haber 27 Ağustos 2018 - 11:01 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla yurdumuz tamamen elimizden alınıyor, vatanımızda özgür ve hür olarak yaşama hakkımıza son veriliyor. Yüzyıllardır üzerinde yaşadığımız bu topraklar düşmanlara veriliyor. Bizim de bunu kabul etmemiz isteniyor. Bu millet bunu asla kabul etmezdi…

Anadolu insanı lideri Atatürk’ün önderliğinde Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Amasya Genelgesi ardından Erzurum ve Sivas Kongreleri devamında 23 Nisan 1920 de TBMM kuruluyor. “Memleket yönetimi halkın iradesine verilmişti…” Böylece Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Merkezi artık Ankara’da. Düşmanla mücadele kararı alınmış “Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü…”

Mustafa Kemal ve silah arkadaşları oluşturdukları düzenli ordularla girdiği savaşta; önce Doğu’da Ermeni çetelerine, daha sonra Batı Cephesi’nde Yunanlılara I. ve II. İnönü Savaşları… 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihinde yapılan Sakarya Meydan Muharebesi ile yaşanan Zafer sonrası Mustafa Kemal’e T.B.M.M. tarafından “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verildi.

Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Bu büyük taarruz sömürücülerin istila etmelerine son veren, Türk tarihinin akışını değiştiren 30 Ağustos 1922 de yurdumuz işgalde, milletimiz ölümden kurtulmuştu. “Ya istiklal, Ya ölüm” parolasıyla yola çıkan çocuğuyla, çocuğuyla, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla millet olanlar lideri Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 30 Ağustos’u Zafer ile taçlandırdı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstünde dehası ve yenilmez azmi sonucunda Türk vatanı kurtarılmış ve sonsuza kadar yaşayacak olan bağımsız Egemen ve Özgür Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Vatan sevgisi ve üstün cesaretiyle vatanını savunan Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki Türk ordusu kazandı. Şanlı Zafer her 30 Ağustos’larda ilk günkü heyecanla kutlanmaktadır.

Bugün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti çatısı altında yaşayan herkes, bu zafere ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçludur. Gücünü milletinden, ışığını Mustafa Kemal Atatürk’ten, cesaretini tarihten alan Türk ordusu her zaman görevinin başındadır. Bugün bir millet olarak tek vücut olduğumuz ve düşmana karşı Zafer kazandığımız, topraklarımızı yabancılardan kurtardığımız 30 Ağustos Zafer Bayram’ımız Kutlu Olsun…

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.