SON DAKİKA

2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı 2. Yarıyıl

Bu haber 05 Şubat 2019 - 10:00 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Eğitim sen yayımladığı ‘’2018-2019 Eğitim ve öğretim yılı 1. Yarıyıl değerlendirmesi’’ adlı raporda eğitimdeki sıkıntılara dikkat çekti…Eğitimin özelleştirilmesi,karma eğitim karşıtı uygulamalar, okullarda öğrenciler arasında ve öğretmenlere yönelik şiddetin sürmesi ve ataması yapılmayan öğretmenler sorunu gibi çok sayıda sorunum bu eğitim ve öğretim yılında da öne çıktığı belirtildi.

Raporda; 2018-2019 Eğitim öğretim yılının ilk yarısında 2 bin 577 ana okuluna karşın özel ana okulu sayısı 3 bin 596,resmi 2 bin 582 Anadolu Lisesine karşın 2 bin 606 özel genel lise var. ‘’2003 yılında özel okulların resmi okullara oranı yüzde 2 iken, bugün bu oran yüzde 25’e çıkarak tüm zamanların rekoru kırılmıştır.4+4+4 düzenlenmesi sonrası özel okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenci sayısı yüzde 53 artışla 236 bin 355, özel ilkokullarda öğrenci sayısı yüzde 40 artışla 233 bin 740’a, özel ortaokullarda öğrenci sayısı yüzde 96 artışla 321 bin 779!a ve özel liselerde okuyan öğrenci sayısı yüzde 305 artışla 559 bin 838 olmuştur.

 

Yüne raporda; Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim vizyonu Belgesinin temel hedefleri arasında, yer alan ‘’ Öğretmenlik Meslek Kanunu’’ hazırlıkları Talim ve Terbiye Kurulu tarafından hazırlanan ön metinin özlük haklarını geriye götüren iş güvencesini tartışmaya açan, performans ve rekabet üzerinden emeği değersizleştiren bir anlayışla hazırlandığını ifade etmekte… İktidarın 17 yıllık dönemlerinde KPSS’ye giren her 100 öğretmenden 16’sı öğretmen olarak atandığı, ataması yapılmayan öğretmenler sorun olarak devam ettiği, ayrıca raporda Eğitim emekçilerinin satın alma gücünün de enflasyon artışı nedeniyle belirgin bir şekilde düştüğü kaydedildi.

Raporda Diyanet, il müftülükleri, dini vakıf ve derneklere imzalanan protokoller, okulları dini grupların faaliyet alanı haline getirildi. 10 Eylül 2018’de MEB’e bağlı her kuruma mescit ve abdesthane açma zorunluluğu getirildi. Çok programlı Anadolu lisesi ve Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında karma eğitim yapılması şartı kaldırıldı. 17 Eylül de başlayan 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının birinci yarı yılı onlarca sorun ve tartışmaların eşliğinde sona erdi. Türkiye’de resmi ve özel 68 bin 411 okulda, 1 milyon 97 bin 292 öğretmen ve 17 Milyon 505 bin 379 öğrenci ikinci yarı yıla başladı.

 

Bu hafta köşe yazımı; Almanya’dan bir lise Müdürü, her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere gönderdiği mektupla bitirmek istiyorum. Mektup da ; ‘’ Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim. Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yıktığı insanlar. Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum. Sizlerden istediğim şudur. Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin. Okuma yazma, matematik, çocuklarımızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır.’’

Tüm Eğitim emekçileri ve öğrencilerimize sağlıklı, mutlu ve başarılı ikinci yarı yıl diliyorum.

 

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz e.erkaymaz@ayancikgazetesi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.