SON DAKİKA

10 Kasım Atamızı Saygıyla Anıyoruz

Erdoğan Erkaymaz

Bu haber 09 Kasım 2015 - 18:02 'de eklendi.

1938 yılından bu yana, her 10 Kasımlar da büyük ‘ATA’mızı kaybetmenin verdiği büyük hüzün yanında, onu daha iyi anlamanın gereğinin ortaya konulması gereken bir gün olarak’da değerlendirilmelidir. Onun hayatını, ilkelerini ve bizden yapmamızı istediği şeyleri, bilimsel olarak ortaya koymak ve uygulamak, bizlerin birinci vazifesi olmalıdır. Bizler her 10 Kasımlarda, bıraktığı eserlerin izinde, ülkemizi daha da ileriye götürebilmek adına neler yapabileceğimizi ortaya konulması gereken bir gün olarak görmeliyiz.
 
Yine 10 Kasımlar Türk milleti için bir matem, yas gününden ziyade Mustafa Kemal Atatürk’ün hepimiz için belirlediği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma, hatta onu aşma hedefini yakalamak için yorulmaksızın çalışmamız gerektiği sorumluluğunu hatırlama günüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan ve Anadolu halkının canlarını feda etme uğruna verdiği mücadele, dünyada da pek çok topluma örnek olmuştur. Bıraktıkları eserin büyüklüğü milletimizin geleceğe gurur ve güvende bakmasını sağlanmıştır.
 
Mustafa Kemal Atatürk, ülke sorunlarını çözerken daima aklın ve ilmin gereklerine göre hareket etmiştir. Olayları geniş ve detaylı düşünmüş, basit hedefler peşinde değil, gelecek nesilleri bile rahat ve huzur içinde yaşatacak köklü çözümler peşinde olmuştur. Her zaman vatanının ve milletinin menfaatlerini gözetmiştir.
Atatürk ateşini diri tutmanın tek yolu, devrim ilkelerinin ilerisinde, onların ruhuna uygun yeni ateşler yakmaktır. Atatürk’ün, Cumhuriyet devrimlerinin, ulus devlet kavramının ve ulusal onurun unutturulmaya çalıştığı bu duyarlı günlerde yeni ateşler yakılmalıdır. Ülke yaşayanları olarak, Atatürk’ü, düşüncelerini, Türk toplumuna ulus olma bilincini aşılayan ve onu çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarma yolundaki atılımlarıyla özümseyip, onun düşüncelerini geliştirip, daha ilerilere kulaç atmakla yaşatabiliriz… TARİH, İLERİSİNİ GÖRMEYENLER İÇİN ACIMASIZDIR…
 
Atatürk’ü anlamak, onu sadece bir takım süslü sözlerle övmek değil, onun fikir ve düşüncelerini eyleme geçirebilmek, Atatürkçülüğe sarılmaktır.
 
Milletimizin özgürlük mücadelesi verdiği Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, unutulmaz lider, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 77. Yılında saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

Erdoğan Erkaymaz
Erdoğan Erkaymaz [email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.